Ismerje meg a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezetet!
A Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet a szakképzésben dolgozó pedagógusok, pedagógiai munkát segítők, a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatottak valamint a szakképzésben tanuló diákok érdekvédelmét tűzte zászlójára.
A szervezet1993-ban vette fel jelenlegi nevét. Szervezeti elődje a nagy múltú ÉPÍTŐK szakszervezet volt. Megalakulásunkkor közel 20000 tag erősítette a szervezet működését. A tagság nagyobb részét a szakképzésben tanuló diákok ,míg kisebb létszámát a szakképző iskolák dolgozói alkották.
A szakképzésbe történő folyamatos beavatkozások sokasága (intézményi megszűnés, szakmák megszűnése, pálya elhagyás nyugdíjba vonulás, szervezési hiányosságok…) tagjaink számát jelentősen megtizedelték. Különösen a diákok szerveződése laposodott el.
A nehézségek ellenére mindig ott voltunk a küzdőtéren. A partner szervezetekkel korrekt együttműködésre törekedtünk és törekszünk a továbbiakban is. Tevékenységünket nem a média piár, hanem a szakmaiság vezérli. Véleményünket nem valaki ellen, hanem valamiért fogalmaztuk és fogalmazzuk meg és közvetítjük azokon a fórumokon ,amelyre meghívást kapunk illetve amelynek tagjai vagyunk. Jelenleg tagjai vagyunk a Szakképzési Innovációs Tanácsnak (SZIT-nek)
Szövetségi tagja voltunk az MSZOSZ-nek, és alapító tagja vagyunk az új konföderációkat egyesítő szakszervezeti szövetségnek a Magyar Szakszervezetek Szövetségének. Jelen pillanatban a szövetségnek egyedüli oktatási szakszervezete vagyunk.
A szakképzésben szinte folyamatos a fenntartók változása. Egy évtized leforgása alatt a szakképzés fenntartói az önkormányzati fenntartótól kezdve a KLIK, NGM, ITM-en át KIM lettek. A legutolsó szakképzési átalakítással létrejöttek a szakképzési centrumok,és megszületett egy új szakképzési törvény. A korábbi jogállásból minden szakképzésben dolgozó az Mt alátartozik.Ezek a változások még nehezebbé teszik a szakszervezeti létezést. A szakképzési centrumok működése jelen pillanatban úgy működik mint egy "vállalat" . Az érdekérvényesítést a centrumokon belül kell megvalósítani.Ebben az új helyzetben feltétlenül szükség lesz egy hatékony érdekképviseletre. Ezért minden szakképzésben dolgozónak tudnia kell, hogy a munkavállalók érdekeinek képviseletére Centrum szinten szükséges reprezentatív erős szervezetet létrehozni, amely képes a munkáltatóval történő tárgyalásra és a szakszervezeteknek biztosított jogok gyakorlására . Az MKSZSZ azon dolgozik ,hogy a foglakoztatási kérdésekben a legmagasabb szintre is eljuttassuk a javaslatainkat. Az MKSZSZ kész a megalakult alapszervezetek befogadására, képviseletére. A képviseletre MKSZSZ rendelkezik törvényes feltétellel.
Az érdekképviselet erejét a taglétszáma adja.
A taglétszám gyarapodásához a szakképzési képviselet erősítésére a belépéshez töltse le a honlapunkon megtalálható belépési nyilatkozatot vagy használja az online belépési lehetőséget. Ha nincs a munkahelyén MKSZSZ alapszervezet és szeretnének létre hozni helyi alapszervezet a megalakításához, létrehozásához segítséget ad az MKSZSZ központi titkársága. Az alapszervezet létrehozásához irományt talál a honlap dokumentumai között is.
Ha munkahelyi problémáival nem akar egyedül maradni, nem tud egyedül megbirkózni, vagy csak megfelelő szakmai érdekképviseletet szeretne, csatlakozzon a Magyar közoktatási és Szakképzési Szakszervezethez.
Miért pont a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet?
mert:
- tekintet nélkül a fenntartóra – ellátja a magyarországi szakképzési intézményrendszer szakszervezeti tagjainak érdekvédelmi és érdekképviseletét.
- jogsegélyszolgálata tagjainak munkajogi segítséget ad
- értesül a közoktatás és a szakszervezeti élet fontos eseményeiről, aktuális kérdéseiről a legfrissebb információkhoz hozzájut az MKSZSZ (mkszsz@mkszsz.hu) weblapján .
- a honlap védett felületén kifejtheti véleményét a képviseletre irányuló kérdésekről